Centrum Rejestracji i Informacji
(68) 32 96 200
sekretariat@szpital.zgora.pl
  

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprzez wzrost kosztów energii i usług oraz utylizacji odpadów oraz podniesienie płacy minimalnej dążymy do degradacji szpitali – alarmuje Polska Unia Szpitali Klinicznych w specjalnym apelu. PUSK zrzesza 39 lecznic z całego kraju, w tym nasz szpital.

Dr hab. Szczepan Cofta, przewodniczący Polskiej Unii Szpitali Klinicznych, pisze: „Po raz pierwszy w historii działalności Stowarzyszenia jesteśmy zmuszeni wystosować apel o podjęcie pilnych działań zmierzających do poprawy ekstremalnie trudnej sytuacji finansowej w jakiej znalazły się szpitale kliniczne w Polsce”. Jego zdaniem pozostając od wielu lat w trudnej sytuacji szpitale kliniczne osiągnęły w ostatnich miesiącach w wielu przypadkach kres możliwości bezpiecznego funkcjonowania.

Jako główną przyczynę degradacji szpitali autor listu wymienia przede wszystkim wzrost minimalnego wynagrodzenia. - Dotyczyć będzie pracowników najniżej uposażonych (salowe, pracownicy techniczni, portierzy), których pensje po podwyżkach zrównają się z pensjami pracowników wykwalifikowanych (fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni itd.). Rodzić to będzie roszczenia finansowe, którym podmioty lecznicze nie są w stanie sprostać. Ze strony Ministerstwa Zdrowia dyrektorzy szpitali nie mogą liczyć na wsparcie w tym kontekście czytamy w apelu.

Dr hab. Szczepan Cofta przytacza wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 20 listopada zeszłego roku, który jego zdaniem jasno wskazuje na błędny mechanizm finansowania szpitali.

Pełna treść apelu PUSK oraz wyrok TK ws. szpitali do pobrania poniżej w formacie PDF: