Centrum Rejestracji i Informacji
(68) 32 96 200
sekretariat@szpital.zgora.pl
  

 

 

 

 

 

 

 

 

UWAGA! Szkoła Rodzenia nie działa do odwołania!

 

 

Szkoła Rodzenia

PORODU NIE NALEŻY WYTRZYMAĆ – PORÓD NALEŻY PRZEŻYĆ Z RADOŚCIĄ!


 

Zapraszamy przyszłych rodziców do udziału w bezpłatnych zajęciach Szkoły Rodzenia przy naszym Szpitalu. Szkoła znajduje się na parterze budynku Położniczo-Ginekologicznego przy ul. Podgórnej, przy Izbie Przyjęć.

Do szkoły rodzenia zapraszamy ciężarne wraz z partnerami lub osobami towarzyszącymi (babcie, koleżanki), w około 26-28 tygodniu ciąży.

Uczestnictwo w zajęciach pozwoli Wam przeżyć cudowny okres porodu i chwile zaraz po nim, bez stresu i niepokoju. Umocnimy wiarę w Wasze siły i możliwości, dostarczymy niezbędnej wiedzy do bezpiecznego przeprowadzenia Waszego Dziecka do naszego świata.

Szkoła Rodzenia prowadzi 6-tygodniowe kursy obejmujące 12 spotkań. Aby uczestniczyć w zajęciach należy dostarczyć zaświadczenie - zgodę od lekarza prowadzącego.

Spotkania odbywają się:

WTORKI, CZWARTKI , o godz. 12.30, 16.00 i 18.30

Paniom bardzo zajętym proponujemy kurs w pigułce w kolejne dwie soboty od godz. 12:00

 

Wszyscy uczestnicy otrzymują Dyplom Uczestnictwa naszej szkoły.

 

Program Szkoły Rodzenia

Zajęcia w szkole rodzenia obejmują naukę oddychania przeponą, ćwiczenia ogólnokształtujące, rozciągające i rozluźniające.

W programie:

1. Powitanie. Zapoznanie się z uczestnikami szkoły rodzenia. Rozważania na temat : dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia?
2. Co oznacza przygotowanie do porodu?
3. W czym to pomaga i co ułatwia?
4. Ciąża i rozwój w poszczególnych trymestrach (film)
5. Poród fizjologiczny - cztery fazy porodu
6. Zapoznanie z topografią szpitala – blok porodowy, rooaming – in.
7. Stany przejściowe noworodka
8. Kąpiel noworodka - ćwiczenia
9. Pielęgnacja noworodka. Bank komórek macierzystych.
10. Karmienie naturalne piersią.
11. Położna środowiskowa. Szczepienie ochronne.
12. Wskazania do cięcia cesarskiego. Porody zabiegowe.
13. Radość z rodzicielstwa. Wykład psychologa.
14. Czy wiem, co jem. Przepisy prawne: urlop macierzyński, wychowawczy, zasiłek, zwolnienia lekarskie.
15. Urządzenia pokoiku dziecięcego.

Ciąża i poród to taki czas, kiedy wsparcie Partnera łagodzi wszelkie dolegliwości i wątpliwości, pozwala przez ten czas przejść spokojnie i bezpiecznie, przygotować się do przyjścia na świat Waszego dziecka. Dlatego bardzo ważne jest współuczestnictwo w zajęciach szkoły Rodzenia osób Wam bliskich. W przyjaznej i radosnej atmosferze, popijając naturalne, świeżo wyciskane soki będziecie miały szansę na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości i pytań.

Postaramy się poprawić Wasze samopoczucie i kondycję – ćwiczymy oddychanie przeponą, wykonujemy ćwiczenia ogólnokształcące, rozluźniające i rozciągające.

Opowiemy o samym porodzie – odwiedzając „wycieczkowo” wszystkie miejsca związane z Waszym przyszłym porodem, pokażemy informacje o stosowanych przez nas praktykach w trakcie porodów – możliwych porodach w immersji wodnej, w pozycjach wertykalnych. Zapoznamy Was również z Oddziałem Rooming-in na który traficie po porodzie. Poznacie personel medyczny, który będzie się Wami opiekował w trakcie pobytu w naszym Szpitalu.

Opowiemy o Waszym dziecku – poprzez zabawę nauczymy Was pielęgnacji, przewijania i kąpieli. Opowiemy o wydarzeniach, które mogą spotkać Wasze dziecko w pierwszych dniach jego życia ( smółka, stolce przejściowe, żółtaczka fizjologiczna, fizjologiczny spadek wagi itp.) Opowiemy też o szczepieniach ochronnych.

Przekonamy do naturalnego karmienia – zajęcia z Położną Laktacyjną pozwolą Ci dowiedzieć się, jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi, żeby się najadło, żeby nie uszkadzało Ci brodawek i abyś z karmienia piersią czerpała wyłącznie przyjemność.

Opowiemy o czasie tuż po wyjściu ze szpitala – wszelkie problemy, jakie pojawią się po wyjściu z naszego Szpitala rozwiązuje Położna Środowiskowa. Spotkanie z nią pozwoli uspokoić Wasze obawy o opiekę i doradztwo, jej fachowość pomoże Wam spokojnie zaadoptować się do nowych warunków.

Zaprosimy też Waszych Rodziców ( dziadków) – na spotkanie z psychologiem, który przekaże jak z przyszłymi dziadkami bezproblemowo przejść do tematu „ Młodzi rodzice" i „Kto tu rządzi’?

 

KONTAKT

1. Pielęgniarka Oddziałowa pionu położniczego mgr położnictwa Lucyna Jęczała – tel. 668 164 755.

W skład pionu położniczego wchodzą:

- Szkoła Rodzenia

- Pododdział Patologii Ciąży

- Sala porodowa

- Rooming-in

2. Wykładowca Szkoły Rodzenia mgr położnictwa Regina Zielińska - tel. kom. 730 711 768

3. Szpital – tel. 68 329 64 23, 68 329 64 30.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.