Centrum Rejestracji i Informacji
(68) 32 96 200
sekretariat@szpital.zgora.pl
  

 

 

 

 

 

 

 

 

Zrozumieć nowoProfilaktyka nowotworów głowy i szyitwory głowy i szyi – to hasło które towarzyszy od lat Europejskiemu Tygodniowi Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Tym razem przypada on w dniach 18-22 września 2017 r.  Podobnie, jak w latach poprzednich,  nasz Szpital włączył się aktywnie w działania profilaktyczne. Zaplanowano spotkanie z dziennikarzami, pogadanki dla licealistów oraz jeden dzień badań dla chętnych. W tym miejscu warto wspomnieć, że już od stycznia przyszłego roku, w ramach ministerialnego programu będziemy mogli zbadać aż 2,5 tys. osób z gryp podwyższonego ryzyka.  

Regionalnymi koordynatorami akcji w województwie lubuskim są:

  • Kierownik Zakładu Radioterapii i  Klinicznego Oddziału Radioterapii dr n. med. Róża Poźniak-Balicka
  • Kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii  lek. med. Witold Maciej Iciek

 

Czym jest rak głowy i szyi? To nowotwór występujący w obrębie narządów głowy i szyi – z wyjątkiem mózgu. Jest to np. rak wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, tarczycy, czy skóry twarzy i szyi.

Pod względem częstości występowania zajmują 6 miejsce w Polsce. Tylko w ub. roku leczono w naszym szpitalu z powodu tych nowotworów 651 pacjentów – połowa trafiła na oddziały, pozostali do naszych poradni.

 

Kto najczęściej choruje

Na rozwój raka głowy i szyi wpływa przede wszystkim: palenie papierosów, alkohol oraz wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Ryzyko zachorowania zwiększa się u obu płci wraz z wiekiem.

Co więcej, w Polsce podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40 r.ż., którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu.  Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem HPV.

 

Kiedy powinniśmy się niepokoić

Gdy zauważamy u siebie jeden z poniższych objawów utrzymujący się przez okres 3 tygodni:

  • ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
  • ból gardła
  • utrzymująca się chrypka
  • ból i/lub trudności w połykaniu
  • guzek w szyi
  • zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa

 

Warto wiedzieć

15 maja 2017 r. nasz Szpital podpisał w Ministerstwie Zdrowia umowę na realizację projektu „Profilaktyka nowotworów głowy i szyi”.  Celem programu jest przebadanie dużej grupy Lubuszan pod kątem wspomnianych nowotworów oraz propagowanie wiedzy na temat  profilaktyki.

Nasz Szpital będzie realizował program jako jedyna placówka w Lubuskiem. Pierwsze badania specjalistyczne pacjentów przy użyciu nasofiberoskopu rozpoczną się w styczniu 2018 r. W razie potrzeby wykonane będą również badania na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), USG szyi, czy biopsje cienkoigłowe z badaniem cytologicznym.

Projekt potrwa do końca czerwca 2020 r.

 

Dla kogo program

Dla osób z grupy wiekowej 40-65 lat (osoby w wieku aktywności zawodowej), znajdujących się w grupie ryzyka, czyli będących wieloletnimi palaczami, nadużywającymi alkoholu, mających podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów nie związanych z infekcją górnych dróg oddechowych, takich jak pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie oraz/lub problemy z połykaniem. Jak również osoby w wieku 45-60 lat, które nie są wieloletnimi palaczami, nie nadużywają alkoholu, jak również nie mają podwyższonego ryzyka zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, ale u których przez ponad 3 tygodnie wystąpił jeden z wyżej wymienionych objawów.